Podatek płacony przez PD

Tutaj możemy zgłaszać ogólne uwagi oraz opinie na temat funkcjonowania serwisu ZNPD.pl (forum dostępne dla niezarejestrowanych)
cyrial
Posty: 7
Rejestracja: 23 lip 2012, 12:37

Re: Podatek płacony przez PD

Nieprzeczytany post autor: cyrial »

Nie liczac calej papierkowej roboty wokol tego, mialem kiedys dzialalnosc, nie usmiecha mi sie ponownie zakladac ;)
stara_lichwiarka
Posty: 2
Rejestracja: 15 gru 2012, 17:35

Re: Podatek płacony przez PD

Nieprzeczytany post autor: stara_lichwiarka »

Witam,
czy ktoś próbował kiedyś załatwić ze skarbówką jakieś bardziej korzystne sposoby naliczania podatku? Ja mam zamiar się do nich wybrać i przedstawić kilka alternatywnych opcji rozliczenia, tylko nie wiem, czy warto się ścierać i czy później ktoś nie zmieni zdania co do poprawności mojego PIT-u i nie wlepi mi kary. Na Kokosie zawsze wszystko było proste, ale odkąd zaczęłam inwestować na Sekracie, zastanawiam się nad:
1. Bonusami. Nie są one odsetkami, więc może nie trzeba od nich płacić ryczałtu 19%, tylko podatek od darowizny 12%. Szczególnie od tych wypłacanych na prywatne konto.
2. Sytuacją, kiedy udzielam wielu krótkich pożyczek jednej osobie przez dłuższy okres czasu. Chodzi o przypadek, kiedy pieniądz przechodzi cały czas tam i z powrotem od PD do PB, bo PD jak tylko dostanie zwrot pożyczki, to dokłada i udziela następnej. Jeżeli na koniec okresu rozliczeniowego PD nie ma jeszcze swojej kasy z powrotem, to jego odnotowany zysk jest fikcyjny i można się kłócić, czy powinien odprowadzać od tego podatek. Zresztą może jeszcze stracić to wszystko.

Co o tym myślicie?
kudlatus
Posty: 1
Rejestracja: 04 kwie 2012, 14:56

Re: Podatek płacony przez PD

Nieprzeczytany post autor: kudlatus »

Typowe zagadnienie na kwiecień :)
Aż żal d...pe ściska jak trzeba kasę wywalić "na drogi które nadal będą dziurawe".
Mnie osobiście rozwala to że przy kilku chybionych strzałach (demon, Amber itd.) podatek to już nie płace z zysków tylko z kieszeni.
Niestety z tego co się orientowałem Państwa nieinteresuje podejście ogólne - masz inwestycje nr 1 - zarobiłes - płać :P
masz inwestycję nr 2 - wtopiłeś - masz pecha, ale przynajmniej podatku nie zapłacisz hehe.
No chyba że były bonusy to od bonusów - płać!
Z bonusami to do końca nie wiem jak jest. Czy ktoś może się orientował czy można je traktować jako spłaca części pożyczki (dotyczy przede wszystkim niespłaconych) -no bo bez jaj: zainwestowałem 5k i mi nie spłacili to jeszcze z 500 bonusa to musze 100 oddać???
stara_lichwiarka
Posty: 2
Rejestracja: 15 gru 2012, 17:35

Re: Podatek płacony przez PD

Nieprzeczytany post autor: stara_lichwiarka »

Już się trochę zdążyłam zorientować - jeżeli coś chcemy potraktować jako darowiznę, to trzeba taki wpływ na konto zgłosić w urzędzie skarbowym. Trzeba to zrobić w miarę szybko, bo są wyznaczone terminy i też trzeba się dogadać z osobą przekazującą bonus, żeby również uznała to za darowiznę. Z doświadczenia wiem, że ciężko. Raz prosiłam, żeby PB tytułował bonusy jako "pożyczka" - bo pożyczki nie trzeba zgłaszać ani opodatkowywać, jeżeli nie jest oprocentowana. Zapomnij! "Bonus dla Pani Iwonki za pożyczę numer 123 z Sekraty". Zatem mamy dochód z obrotu pieniędzmi i 19% podatku. Czyli realizacja punktu 1 i 2 jest możliwa, jeśli się pomyśli wcześniej i odpowiednio zakombinuje. Natomiast pomysł z traktowaniem bonusów jako części spłaty ma sens! Kiedyś się nawet umówiłam z jedną PB, która popadła w kłopoty finansowe i zaczerwieniła się na Sekracie, że będziemy odnawiać jedną aukcję, dopóki nie uzbiera mi się z bonusów zwrot włożonego kapitału. Niech mi ktoś każe płacić od nich podatek! Tylko znowu - kwestia dogadania. Ta dziewczyna w razie czego potwierdzi, że to nie był mój dochód. A swoją drogą - czy ktoś to będzie sprawdzał?
ODPOWIEDZ