Sprzedane windykowane zadłużenie

Propozycje i pomysły zmian oraz ulepszeń na portalu ZNPD.pl
Rhaziel
Posty: 3
Rejestracja: 13 kwie 2011, 15:50

Sprzedane windykowane zadłużenie

Nieprzeczytany post autor: Rhaziel »

Sprzedałem windykowaną pożyczkę na rynku wtórnym Kokos.pl. Jednak w serwisie ZNPD.pl wciąż jest ona widoczna jako moja windykowana pożyczka. Co mogę zrobić, aby wskazać, że nie windykuje już tej pożyczki, a tym samym nie mam pojęcia co dalej się z nią dzieje? Czy może mam zostawić ją tak jak jest?
rogers
Administrator
Posty: 73
Rejestracja: 02 wrz 2010, 15:54

Re: Sprzedane windykowane zadłużenie

Nieprzeczytany post autor: rogers »

W takiej sytuacji najlepiej w panelu użytkownika na znpd wpisać kwotę, za jaką została sprzedana pożyczka - ew. koszt wystawienia.
mackal
Posty: 4
Rejestracja: 12 maja 2011, 17:00

Re: Sprzedane windykowane zadłużenie

Nieprzeczytany post autor: mackal »

Odgrzewam kotleta gdyż temat aktualny.

Tak jak Rhaziel sprzedałem wierzytelność. Kwota jaką wpisałem do zakładki windykacje w panelu usera była niższa niż sama wierzytelność z odsetkami czemu nie ma się co dziwić.
W statusie pożyczki widnieje informacja - "spłacona częściowo", a sama pożyczka jest wyświetlana na liście pożyczek i zapewne wliczana do statystyk.

Wg. mnie jeżeli wierzytelność została sprzedana na rynku wtórnym to sprawa się zamyka i tyle. W związku z tym, status zamiast "spłacona częściowo" powinien brzmieć "sprzedana", a sama pożyczka powinna znikać z listy tak jak pożyczka spłacona.

Statystyki powinny natomiast odnotować stratę w postaci różnicy między kapitałem włożonym, a odzyskanym.
rogers
Administrator
Posty: 73
Rejestracja: 02 wrz 2010, 15:54

Re: Sprzedane windykowane zadłużenie

Nieprzeczytany post autor: rogers »

Już śpieszę tłumaczyć.
Pożyczka rzeczywiście jest liczona w taki sposób (tj. odnotowywana jest strata w wysokości różnicy pomiędzy zainwestowanym kapitałem a odzyskaną kwotą).
Natomiast żadna pożyczka nie znika z listy pożyczek windykowanych, nawet jeśli jest odzyskana w całości - stąd pozostawianie również częściowo odzyskanych kwot z tytułu sprzedaży na rynku wtórnym.
PS: Aktualnie pożyczki sprzedane na rynku wtórnym są automatycznie wykrywane i dopisywane do profilu.
mackal
Posty: 4
Rejestracja: 12 maja 2011, 17:00

Re: Sprzedane windykowane zadłużenie

Nieprzeczytany post autor: mackal »

rogers pisze:żadna pożyczka nie znika z listy pożyczek windykowanych, nawet jeśli jest odzyskana w całości
Nie no OK - rozumiem że z listy windykowanych zniknąć nie ma prawa, ale z listy aktualnie udzielonych już by mogła zniknąć nawet jak jest spłacona częściowa poprzez rynek wtórny, bo aktualnie będzie ona tam wisiała do końca świata.

Może zobrazuje

Panel usera i zakładka Windykacje jest OK

http://screenshooter.net/0562666/nkcxqlk

Natomiast z listy Inwestycji pozycja odkupiona na rynku wtórnym mogłaby już zostać zdjęta tak jak pożyczki windykowane i spłacone całkowicie, a jest wyświetlana

http://screenshooter.net/0562666/duobcxj

Przy okazji zauważyłem jedną rzecz i nie mogę dojść do tego jakim sposobem taka kwota powstała.
Zakreślony niebieskim kółkiem kapitał to 10,48 zł
Pytanie skąd taka kwota. Zainwestowałem 50 zł i to była aukcja EM. Wierzytelność odkupiono w cenie kapitału doliczając 1 pkt ( 1 zł ) opłaty.
W związku z powyższym powinno być chyba

Kapitał 1 zł
Kwota 1 zł + 12 zł odsetek jakie pierwotnie były + odsetki karne
Kolumna windykowane 13 zł.
rogers pisze: PS: Aktualnie pożyczki sprzedaże na rynku wtórnym są automatycznie wykrywane i dopisywane do profilu.
Do tego również nie mam zarzutu - działa fajnie, bo po wpisaniu kwoty ręcznie automat nadpisuje poprawną wartość z aukcji.
rogers
Administrator
Posty: 73
Rejestracja: 02 wrz 2010, 15:54

Re: Sprzedane windykowane zadłużenie

Nieprzeczytany post autor: rogers »

Co do widoczności pożyczek sprzedanych na rynku wtórnym, to jednak pozostawiłbym to na liście - przy okazji ta kwota obrazuje, ile dany PD jest stratny na tej inwestycji. Mogę w ramach "kompromisu" wyszarzyć takie inwestycje - to chyba będzie dobre rozwiązanie.
Natomiast kwoty są wyliczane starą metodą - tj. kapitał i odsetki rozłożone po równo na każdą ratę - tak jak praktycznie wszystkie statystyki. Trzeba będzie to zrewidować, bo faktycznie w przypadku tego typu tabelek można wyświetlać dane zgodnie z rzeczywistym stanem.
emaus
Posty: 3
Rejestracja: 26 mar 2012, 14:39

Re: Sprzedane windykowane zadłużenie

Nieprzeczytany post autor: emaus »

A ja mam problem. Mam kupionych troche wierzytelnosci na rynku wtórnym, ale w znpd tego nie widze.
rogers
Administrator
Posty: 73
Rejestracja: 02 wrz 2010, 15:54

Re: Sprzedane windykowane zadłużenie

Nieprzeczytany post autor: rogers »

Fakt zakupu wierzytelności nie jest odnotowywany w statystykach - aktualnie jedynie sprzedane wierzytelności.
emaus
Posty: 3
Rejestracja: 26 mar 2012, 14:39

Re: Sprzedane windykowane zadłużenie

Nieprzeczytany post autor: emaus »

rogers pisze:Fakt zakupu wierzytelności nie jest odnotowywany w statystykach - aktualnie jedynie sprzedane wierzytelności.
Będę wdzięczny, i pewnie nie tylko ja, jak będą też widoczne zakupione wierzytelności.
guti
Posty: 1
Rejestracja: 01 paź 2010, 15:28

Re: Sprzedane windykowane zadłużenie

Nieprzeczytany post autor: guti »

Witam

Jeśli dana inwestycja została częściowo spłacona czy jest brana pod uwagę w statystykach ? Jeśli tak to gdzie jest widoczna wpłata bo nigdzie nie mogę
jej odszukać .

Link do moich windykacji http://znpd.pl/statystyki/guti_/userVindicated Użytkownik który częściowo spłacił to eros_14

Z góry dziękuję za szybką odpowiedź

Pozdrawiam
Daniel
ODPOWIEDZ