XIRR

Tutaj możemy zgłaszać ogólne uwagi oraz opinie na temat funkcjonowania serwisu ZNPD.pl (forum dostępne dla niezarejestrowanych)
kubaw1980

Re: XIRR

Nieprzeczytany post autor: kubaw1980 »

Sugeruję wprowadzenie, obok obecnego XIRR, opcji XIRR tylko dla zakończonych spłat (pożyczki spłacone w całości jak również zakończone windykacją). Dopiero wtedy można mówić o faktycznych zyskach, pożyczki w trakcie spłaty mogą wpływać negatywnie na aktualny XIRR (szczególnie dotyczy to inwestorów zaczynających na kokosie, gdzie zdecydowanie więcej pożyczek jest w trakcie spłaty; jak również świeżych pożyczek, gdzie jeszcze nie ma żadnych spłaconeych rat). Na kokosie jest podane RRSO dla każdej pożyczki osobno i trudno zbiorczo oszacować faktyczny XIRR.
Boj
Posty: 1
Rejestracja: 16 lip 2010, 17:43

Re: XIRR

Nieprzeczytany post autor: Boj »

Podejście, które proponujesz Kuba jest złe.
Dla nowych inwestorów, z krótką historią należy pogodzić się z tym, że po prostu jest za mało danych by dobrze ocenić za pomocą xirr-a (jak również w każdy inny sposób) umiejętności inwestycyjne PD.

Gdyby przyjąć, że liczymy xirr-a tylko dla spłaconych pożyczek to dla nowych PD wyniki będą jeszcze mniej wiarygodne niż otrzymywane w obecnej metodzie.

W skrajnych przypadkach xirr-będzie bardzo zawyżony lub bardzo zaniżony.

Przykłady:
Dla uproszczenia przyjmijmy, że PD udziela tylko pożyczek 12m.
Wtedy xirr policzony np.: po 6m od rozpoczęcia inwestycji uwzględniałby tylko pożyczki z wcześniejszymi spłatami z wysokim RRSO, więc byłby bardzo zawyżony.

Inny możliwy scenariusz (przy założeniach jak wyżej) jest taki, że PD nie ma żadnych pożyczek spłaconych w całości a ma jedną w windykacji i xirr jest ujemny chociaż odsetki z pożyczek w trakcie spłaty wielokrotnie przekraczają windykowany kapitał.

Natomiast, gdyby liczyć xirr-a tylko dla pożyczek, dla których minął termin całkowitej spłaty wynikający z harmonogramu to otrzymamy xirr uwzględniający tylko inwestycje krótkoterminowe. (w tym przypadku założyłem, że PD ma również inwestycje o innych okresach niż 12m, bo przy poprzednich założeniach xirr przez pierwszy rok wynosiłby 0% )
kubaw1980
Posty: 2
Rejestracja: 09 wrz 2010, 20:29

Re: XIRR

Nieprzeczytany post autor: kubaw1980 »

Boj jak zwykle rzeczowo i dokładnie :)
Nie pozostaje mi nic innego, jak zgodzić się w pełni z Twoją opinią.
Bardziej chodzi mi (czego w sumie wcześniej nie napisałem) o to, jak XIRR zmienia się w czasie, aby sprawdzić czy lepiej inwestowałem rok temu czy obecnie pod względem XIRR (oddzielny XIRR dla pożyczek udzielonych w styczniu, lutym, marcu itd., czyli taki co miesięczny XIRR lub np. kwartalny).
rogers
Administrator
Posty: 73
Rejestracja: 02 wrz 2010, 15:54

Re: XIRR

Nieprzeczytany post autor: rogers »

kubaw1980 pisze:Bardziej chodzi mi (czego w sumie wcześniej nie napisałem) o to, jak XIRR zmienia się w czasie, aby sprawdzić czy lepiej inwestowałem rok temu czy obecnie pod względem XIRR (oddzielny XIRR dla pożyczek udzielonych w styczniu, lutym, marcu itd., czyli taki co miesięczny XIRR lub np. kwartalny).
Jest to jeden z elementów przygotowywanego kalkulatora :)
kubaw1980
Posty: 2
Rejestracja: 09 wrz 2010, 20:29

Re: XIRR

Nieprzeczytany post autor: kubaw1980 »

rogers pisze:
kubaw1980 pisze:Bardziej chodzi mi (czego w sumie wcześniej nie napisałem) o to, jak XIRR zmienia się w czasie, aby sprawdzić czy lepiej inwestowałem rok temu czy obecnie pod względem XIRR (oddzielny XIRR dla pożyczek udzielonych w styczniu, lutym, marcu itd., czyli taki co miesięczny XIRR lub np. kwartalny).
Jest to jeden z elementów przygotowywanego kalkulatora :)
Kalkulator, ładnie brzmi :)
A może więcej na temat kalkulatora, bardzo zaciekawiło mnie :)
rogers
Administrator
Posty: 73
Rejestracja: 02 wrz 2010, 15:54

Re: XIRR

Nieprzeczytany post autor: rogers »

kubaw1980 pisze: Kalkulator, ładnie brzmi :)
A może więcej na temat kalkulatora, bardzo zaciekawiło mnie :)
Wszystko w swoim czasie 8-)
ODPOWIEDZ